Pane prezidente, umožněte panu Hradílkovi žít

14. 11. 2017

OTEVŘENÝ DOPIS

Tomáš Hradílek, signatář Charty 77 se rozhodl zemřít, pokud Miloš Zeman nestáhne svoji kandidaturu na prezidenta. Navenek jde o výzvu prezidentu Zemanovi, aby už nekandidoval a ukončil své neblahé působení v čele státu, ale ve skutečnosti oslovuje jeho rozhodnutí nás všechny. T. Hradílek není naivní a ví, že to Miloš Zeman neudělá. Ví, že přesto nemá jinou cestu. Měli bychom pochopit, že ve skutečnosti nejde jenom o Miloše Zemana, ale o nás. Jde o to, kolik ještě vydržíme. Jeho rozhodnutí připomíná rozhodnutí Jana Palacha a Jana Zajíce. I oni apelovali na občanskou společnost a toužili oživit v ní pozitivní životní síly. Liší se pouze doba a zvolený způsob odchodu. Mezi těmito osobnostmi jde o střet mezi idealismem a pragmatismem. Jde o hledání pravdy a pravdivých postojů ve střetu s mocí, přetvářkou a cynismem. Tomáše Hradílka nikdo nezastaví. Na řadě jsme my. Všemi nenásilnými demokratickými prostředky je třeba říci dost. Každý z nás může hledat, co může a musí. Jenom tak můžeme odpovědět na výzvu Tomáše Hradílka.

 

DOPIS PREZIDENTOVI

Vážený pane prezidente,

obracíme se na Vás ve věci Tomáše Hradílka, který jak víte se rozhodl držet hladovku až do úplného konce, pokud nevyhovíte jeho apelu , abyste již znovu nekandidoval. Jste ve věku, kdy je možné i důstojné opustit kariéru a věnovat se své duši a svému zdraví. Sledujeme v přímém přenosu, jak Vám ubývá sil a jak se pro Vás výkon funkce stává stále namáhavější. Vyslovil jste se, že pro prezidenta je důležitá hlava a ne nohy. Není to pravda. Prezident potřebuje obojí. Především však potřebuje k výkonu své funkce sílu, kterou již nemáte. Kromě toho máme obavy, že ani Vaše hlava Vám už neslouží tak, jako dříve. Citujete nepřesně, dáváte do oběhu nepravdy, jste ochotný na veřejnosti stát vedle nejhorších sil v zemi a to nesvědčí o dobrém fungování rozumu. Proto Vás prosíme: Ustupte, odpočívejte a umožněte žít statečnému člověku, signatáři Charty 77 Tomáši Hradílkovi, který se celý život snaží žít v pravdě. Tím uzavřete své prezidentské období tím nejlepším možným způsobem a dosáhnete úcty i těch, kteří s Vámi a vašimi činy nesouhlasí.

Přejeme Vám hodně zdraví

 

Táňa Fischerová, herečka, politička

Petr Havlík, publicista, podnikatel

Olga Sommerová, dokumentaristka

Marta Kubišová, zpěvačka

Marie Rút Křížková, literární historička

Jan Ruml, politik, publicista

Fero Fenič, producent a režisér

Michael Kocáb, hudebník, politik

Fedor Gál, sociolog, podnikatel

Ivan Fišera, sociolog

Jiří Šesták, místopředseda Senátu PČR

František Kostlán, publicista

Věra Roubalová Kostlánová, psychoterapeutka

Břetislav Rychlík, režisér

Josef Pleskot, architekt Jan Kalvoda, advokát

Helena Třeštíková, dokumentaristka

Adam Komers, živnostník, publicista

Vladimír Just, teatrolog

Dana a Radim Fiedlerovi, autoři petice Více než 113 tisíc lidí nechce opětovnou kandidaturu Zemana

PETICI LZE PODEPSAT ZDE

 

AKTUALIZACE z 20.11. 2017

Pan Tomáš Hradílek naštěstí na naléhání rodiny hladovku ukončil. Proto již není třeba marně apelovat na prezidenta republiky, nicméně svůj podpis můžete připojovat i nadále na znamení podpory pro pana Hradílka.

 

OTEVŘENÝ DOPIS TOMÁŠI HRADÍLKOVI – TOMÁŠI NEJSI V TOM SÁM!

Milý Tomáši, 

s velkou úlevou jsme přijali zprávu o tom, že Tvá rodina převzala kontrolu nad Tvým životem. Budeme Tě potřebovat živého a bdělého. Tvůj čin měl a má hluboký smysl a význam. Nešlo o rozmar podivína z Lipníku, ale o akt osobního výkřiku, který měl upozornit na alarmující dnešní situaci. A to se zdařilo. Jako mluvčí Charty 77 a jeden z nejodvážnějších mimopražských disidentů jsi byl zvyklý stát proti přesile, proti všem. Chceme Tě ubezpečit, že tentokráte nejsi sám. Zcela sdílíme Tvé obavy a zůstáváme s Tebou. Tvá téměř třítýdenní hladovka díkybohu skončila, ale naše téma je tady stále. Stejně jako Ty, ani my s Tebou se nenecháme tou agresivní mocí semlít.

Nechceme, aby naše děti žili v novodobé normalizaci, aby se z naší země stal mix ruské gubernie a čínské kolonie, aby se náš stát stal kořistí autoritářského oligarchy, který nectí žádná pravidla a žádné hodnoty. Tvůj svérázný hradílkovský způsob občanského vzdoru nezůstane zapomenut.

Tomáši děkujeme.


Český helsinský výbor